Революция в Япония: Правят гориво от вода и слънчева светлина 

09 декември 2024 11:48   2174 прочита


 
 х
Учени в Япония построиха и експлоатираха в продължение на три години реактор, който създава възобновяем водород от слънчева светлина и вода. 


Новият реактор от 100 квадратни метра използва фотокаталитични плочи за разделяне на кислородни и водородни атоми във водните молекули, освобождавайки водород, който да се използва като гориво. 

Въпреки факта, че тази технология е нова, учените посочват, че ако бъдат разработени нови фотокатализатори, тяхното изобретение ще позволи производството на евтино, устойчиво водородно гориво. Изследването е публикувано в списание "Frontiers in Science". 

„Разделянето на вода с помощта на слънчева светлина с помощта на фотокатализатори е идеална технология за преобразуване на слънчевата енергия в химическа енергия и нейното съхранение. Последните разработки във фотокаталитичните материали и системи предлагат голяма надежда за реализация“, казва авторът на изследването Казунари Домен, професор по химия в университета Шиншу в Япония. 

Веднъж изложени на светлина, фотокатализаторите засилват химичните реакции, които разграждат водните молекули на техните съставни части. Въпреки това, повечето катализатори, които разграждат водата на водород и кислород в една стъпка, са изключително неефективни и превръщането на водорода в гориво изисква повторно използване на природен газ. 

За да преодолеят този недостатък, японските експерти са използвали сложен двуетапен процес – първо отделяне на кислорода и след това на водорода. 

Създаването на фотокатализатор за този процес позволи на учените да изградят свой собствен прототип на реактор, който работи в продължение на три години и работи дори по-добре при реална слънчева светлина вместо ултравиолетова светлина в лабораторията. 

„В нашата система ефективността на преобразуване на слънчевата енергия беше един и половина пъти по-висока при естествена светлина“, обяснява един от изследователите, Такаши Хисатоми. 

Въпреки обещаващите резултати, ефективността на реактора все още е твърде ниска за комерсиална употреба, но японските експерти смятат, че с разработването на нови фотокатализатори този процес ще стане устойчив. 


 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар